Jakie tajemnice kryją się w biografiach postaci historycznych, których autografy znajdują się w archiwach Górnego Śląska? Czym charakteryzował się podpis carycy Katarzyny II, Wojciecha Korfantego albo Jerzego Dudy-Gracza? Jaką mają wartość autografy znanych osobistości? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy podczas promocji książki Dla lepszej wiary ręką naszą podpisawszy… Autografy znanych postaci z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach dr Barbary Kalinowskiej-Wójcik i dr. Mirosława Węckiego. Spotkanie odbędzie się 26 stycznia 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

W albumie autorstwa pracowników Archiwum Państwowego w Katowicach oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego znalazły się dokumenty zawierające własnoręczne podpisy władców, polityków, ludzi kultury, przemysłowców i dowódców wojskowych. Najstarsze zachowane autografy osób, które na przestrzeni wieków zasłużyły się w dziejach Europy, Polski oraz Górnego Śląska, pochodzą z XVI wieku, najnowsze – z drugiej połowy XX wieku.

Podczas panelu dyskusyjnego „Ślady działalności wielkich postaci historycznych w archiwaliach” porozmawiamy o doświadczeniach związanych z poszukiwaniem źródeł do badań nad biografiami znanych postaci historycznych w archiwach. Moderatorem spotkania, w którym wezmą udział autorzy książki oraz dr hab. Wacław Gojniczek z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego i Jarosław Racięski z Muzeum Śląskiego, będzie redaktor Henryk Grzonka z Polskiego Radia Katowice.

Spotkanie będzie okazją do nabycia w promocyjnej cenie prezentowanego albumu oraz innych wydawnictw Archiwum Państwowego w Katowicach.

Organizatorzy:
Muzeum Śląskie w Katowicach
Archiwum Państwowe w Katowicach


Na podstawie nadesłanych informacji przygotował zespół redakcyjny [Portal NOwe-MEdia]

 

FacebookRSS FeedPinterest