27 stycznia przypada 260 rocznica urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nie ma w historii muzyki postaci, która byłaby zarazem tak znana i tak tajemnicza. Grieg tak pisał o Mozarcie: "W wypadku Bacha, Beethovena i Wagnera podziwiamy przede wszystkim głębię i potęgę ludzkiego umysłu, u Mozarta zaś - boski instynkt; w jego muzyce nie ma żadnego wysiłku, śladu walki, oporu materii, tylko dziecięca, radosna natura, pokonująca wszelkie trudności niczym w zabawie, bo Mozart tworzył jak Bóg, bez bólu". Był najsłynniejszym cudownym dzieckiem w historii sztuki i w jakimś stopniu pozostał nim do końca życia. Jaka muzyka wypełniała umysł ośmioletniego geniusza? O tym przekonamy się 31 stycznia,  podczas koncertu w Willi Caro, słuchając nieznanych Sonat fletowych Wolfganga Amadeusza. Skomponował je by dostarczyć rozrywki królowej angielskiej, podczas swojej wizyty w Londynie w roku 1764. Te dziecięce utwory do dziś zachwycają elegancją oraz rokokowym wdziękiem. Są wzorem bezpretensjonalności i klasycznego piękna, ponadczasową muzyką rozrywkową w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 27.01.2016 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

Organizator: Samorząd Miasta Gliwice, Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych, Muzeum w Gliwicach

31 stycznia 2016, Willa Caro, godz. 16.00
Podwieczorki Muzyczne: Mozart nieznany – cudowne dziecko

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl
kontakt dla mediów:
Ewa Chudyba, kom. 783 560 005
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

 

Na podstawie nadesłanych informacji przygotował zespół redakcyjny [Portal NOwe-MEdia]

 

FacebookRSS FeedPinterest