Podczas pierwszego w Nowym Roku spotkania w ramach Muzealnego Uniwersytetu III Wieku wybierzemy się w podróż do przeszłości. Seniorom towarzyszyć będą archeolodzy i historycy z Zamku Piastowskiego. Poznamy pradzieje ziemi gliwickiej i sięgającą XIII stulecia historię miasta,  na przestrzeni której stało się ono jednym z głównych bastionów husytyzmu na Śląsku,  dzielnie dawało odpór oblegającym je duńskim wojskom Ernesta von Mansfelda, zawitał w nim Jan III Sobieski zmierzający pod Wiedeń…

W Zamku Piastowskim znajdziemy - prócz eksponatów związanych z przywołanymi wydarzeniami – także pamiątki cechowe z XVII i XVIII wieku, pamiątki z okresu powstań śląskich i plebiscytu, działalności Związku Polaków w Niemczech, a także makietę Gliwic obrazującą układ urbanistyczny miasta w XVII i XVIII wieku. Z kolei na wystawie archeologicznej, prezentującej zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenie powiatu, zobaczymy jeden z najbardziej rozpoznawalnych eksponatów gliwickiego Muzeum – szkielet mamuta odkryty w Pyskowicach, a także bransolety, naszyjniki, paciorki, szpile – wyposażenie grobów cmentarzyska kultury łużyckiej w Świbiu z epoki brązu, czy liczący ok. 4 tysiące lat  kubek gliniany. To najstarsze naczynie gliniane odkryte na terenie ziemi gliwickiej.  Na szczególną uwagę zasługuje też niezwykle rzadki okaz  hełmu żelaznego typu burgundzkiego z XVI wieku. Nazywany  „burgonetą” lub „szturmakiem” hełm, którego dzwon zdobią 3 grzebienie,  znaleziony został na polu w Bargłówce. Poza Muzeum w Gliwicach tylko 5 muzeów na świecie - Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, British Museum w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz Cleveland Museum of Art – posiada w swoich zbiorach  burgonety o charakterystycznym, potrójnym grzebieniu.
Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Organizator: Muzeum w Gliwicach
21 stycznia 2015, Zamek Piastowski, godz. 12.00
Muzealny Uniwersytet III Wieku
Oprowadzanie po wystawach w Zamku Piastowskim - Gliwice i powiat gliwicki na przestrzeni dziejów

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl
kontakt dla mediów: Ewa Chudyba, kom. 783 560 005
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

Na podstawie nadesłanych informacji przygotował zespół redakcyjny [Portal NOwe-MEdia]

FacebookRSS FeedPinterest