Zapraszamy na autorski cykl wykładów Józefa Krzyka, historyka i dziennikarza, poświęconych historii Śląska. Czy Ślązacy mają powody do tego, żeby wstydzić się swojej historii? Czy w czasach PRL-u byli pieszczochami władzy? A jeśli tak, to dlaczego tak gremialnie emigrowali? Kto dla Górnego Śląska zrobił najwięcej dobrego? W podręcznikach do historii odpowiedzi na te pytania nie znajdziecie. Poszukamy ich podczas spotkań z autorem bestselerowych książek: Spacerownika powstańczego i Wojny papierowej. Może nie uda się wszystkiego definitywnie rozstrzygnąć, ale spróbujemy zagłębić się w skomplikowaną historię naszego regionu po to, by tak Śląsk, jak i siebie, nieco lepiej zrozumieć. Na pierwszy wykład Wyzwolenie czy nowe zniewolenie?, którego tematem będzie rok 1945, zapraszamy do Willi Caro w sobotę, 30 stycznia o godzinie 16.00.

Co działo się w styczniu 1945 r. w Gliwicach i innych miejscowościach Górnego Śląska? Jak na te wydarzenia zareagowali zwykli ludzie? Jak to było z cudownym manewrem marszałka Koniewa, który rzekomo zapobiegł zniszczeniu górnośląskiego przemysłu? Ile w tej wersji było prawdy? Co działo się tuż po przetoczeniu wojennego frontu przez nasz region? Opowiemy także o deportacjach cywilów, obozach dla autochtonów, grabieżach i gwałtach, ale także o pierwszych próbach ułożenia sobie normalnego życia. Krótko mówiąc „Wyzwolenie czy nowe zniewolenie?”

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Sobota 30 stycznia 2015, Willa Caro,  godz. 16.00
Dziwny jest ten Śląsk… czyli Józef Krzyk o Śląsku  
Spotkanie pierwsze: Wyzwolenie czy nowe zniewolenie? Rok 1945 w Gliwicach i na Śląsku

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl
kontakt dla mediów: Dział Upowszechniania – Ewa Chudyba
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  kom. 783 560 005

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

 

Na podstawie nadesłanych informacji przygotował zespół redakcyjny [Portal NOwe-MEdia]

 

FacebookRSS FeedPinterest