Od 23.01.2016 do 21.02.2016 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze czynna jest wystawa szkła artystycznego, zatytułowana „Love”.


Zapraszamy na autorski cykl wykładów Józefa Krzyka, historyka i dziennikarza, poświęconych historii Śląska. Czy Ślązacy mają powody do tego, żeby wstydzić się swojej historii? Czy w czasach PRL-u byli pieszczochami władzy? A jeśli tak, to dlaczego tak gremialnie emigrowali? Kto dla Górnego Śląska zrobił najwięcej dobrego? W podręcznikach do historii odpowiedzi na te pytania nie znajdziecie. Poszukamy ich podczas spotkań z autorem bestselerowych książek: Spacerownika powstańczego i Wojny papierowej. Może nie uda się wszystkiego definitywnie rozstrzygnąć, ale spróbujemy zagłębić się w skomplikowaną historię naszego regionu po to, by tak Śląsk, jak i siebie, nieco lepiej zrozumieć. Na pierwszy wykład Wyzwolenie czy nowe zniewolenie?, którego tematem będzie rok 1945, zapraszamy do Willi Caro w sobotę, 30 stycznia o godzinie 16.00.


Muzeum  - miejsce, nad którym czas nie ma władzy, a zabytki opowiadają o skarbach i sekretach przeszłości. Można się tam spotkać z historią, a czasami i z… baśnią. Bo Muzeum to wymarzona przestrzeń, aby rozwinąć skrzydła wyobraźni. 30 stycznia zapraszamy najmłodszych na drugie spotkanie w ramach warsztatów Muzeum baśni.  Tym razem scenerią do snucia opowieści o baśniowych stworach i wydarzeniach staną się XIX – wieczne wnętrza wystawy stałej w Willi Caro.Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Od marca ich współorganizatorem jest Muzeum w Gliwicach. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. W styczniu wykład poświęcony Kresom w historii, literaturze i nauce polskiej wygłosi w Willi Caro profesor Stanisław Nicieja -  Rektor Uniwersytetu Opolskiego w Opolu.Blue Monday to najbardziej przygnębiający poniedziałek w roku, który wypada w ostatni poniedziałek stycznia, czyli 25 stycznia w tym roku.


Po epoce jagiellońskiej państwo polsko-litewskie zyskało nie tylko silną, mocarstwową pozycję międzynarodową, ale także przejęło trzy główne kierunki konfliktów: z Moskwą, dążącą do utworzenia mocarstwa na wschodzie Europy, z Tatarami  - Chanatem Krymskim i z Turcją czyli Portą Ottomańską. Konflikty powstały lub dojrzały w głównej mierze za panowania Zygmunta III (poza wojnami moskiewskimi, które Polska przejęła od Litwy), a z konsekwencjami prowadzonej przez niego polityki zagranicznej musieli zmierzyć się jego następcy – Władysław IV i Jan Kazimierz. Rządy przedstawicieli dynastii Wazów były dla polskiej polityki wschodniej bardzo burzliwe i w XVII wieku spowodowały roszady terytorialne Rzeczypospolitej. Opowie o nich dr Paweł Duda z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego podczas kolejnego spotkania z cyklu Komplety Historyczne.  


Podczas pierwszego w Nowym Roku spotkania w ramach Muzealnego Uniwersytetu III Wieku wybierzemy się w podróż do przeszłości. Seniorom towarzyszyć będą archeolodzy i historycy z Zamku Piastowskiego. Poznamy pradzieje ziemi gliwickiej i sięgającą XIII stulecia historię miasta,  na przestrzeni której stało się ono jednym z głównych bastionów husytyzmu na Śląsku,  dzielnie dawało odpór oblegającym je duńskim wojskom Ernesta von Mansfelda, zawitał w nim Jan III Sobieski zmierzający pod Wiedeń…

Okrągły jubileusz trzydziestolecia istnienia obchodzi w okresie od 02. 2014 do 02. 2015 roku łódzka Galeria Wschodnia. Jej twórcy planują w tym czasie wiele indywidualnych i zbiorowych prezentacji w swojej siedzibie, w innych miejscach na terenie Łodzi, a także poza granicami miasta. Działająca w Łodzi od 1984 roku placówka stworzyła bądź współtworzyła wiele niepowtarzalnych wydarzeń, ważnych nie tylko dla łódzkiego środowiska i polskiej historii sztuki, ale także dla twórców z całego świata.

FacebookRSS FeedPinterest